Váš košík
0 kusů za 0 Kč
 
 
Zpět do obchodu
 
 

Tipy pro jednoduché zavařování od blogerky Týny

Dneska bych se podívala blíže na zavařování, protože léto v plném proudu, plný zahrádky zeleniny a ovoce, tak je ideální čas na kompotování, sterilování a nakládání. Navíc poslední dobou i dost frčí dělat si věci domácí, bez chemií a podle vlastních chutí. Levnější, zdravější, ekonomičtější, chutnější , domácí a poctivější, než kupovaný. A tady máte soupis pomocníků, kteří vám to krásně usnadní.


Zavařovací nástavec

Šikovný plastový nástavec na jakýkoliv hrnec o průměru 24 cm. Osobně bych doporučovala spíše hrnce, než kastroly, ať je jistota, že se skleničky vejdou. Je to levnější než celý zavařovací hrcec a službu to udělá úplně stejnou. Navíc hrcec můžete dál používat klidně na knedlíky, polívky, cokoliv. K nástavci patří i skleněná poklice s věstavěným teploměrem s ukazatelem ideální zavařovací teploty a praktický napařovák, aby se vám o dno neobouchaly marmelády, až bude voda bublat. Pamatuju si, jak mamka dávala dospod vždycky utěrku a pak jen hlídala, aby nevyplavala.

Zavařovací sklenice

S klipem – klasický šikovný sklenice s gumovým těsněním. Rozměrově od nejmenších třeba na pesto (s bazalkou, parmazánem a sekanýma píniovýma oříškama), nebo velkých, vhodných opravdu na cokoliv. Co se mi líbí, že je i pětilitrová třeba na utopence, okurky, nebo na hermelíny . Těsnění se dá samostatně dokoupit, takže další problem pryč. Tyhle sklenice jsou i výborný třeba na uchovávání čerstvě namleté kávy. Takže fakt držej.

S víčkem – různých tvarů a velikostí… Navíc víčka ve spodní části nemají příměs plastu, takže ten typický puch z rok starých uložených víček se nekoná. A je to mimo jiné i ekologičtější  Dokonalý je, že víčka se prodávaj i samostatně, takže konec opuštěným sklenicím bez víček. Víčka jsou se cvakacím středem, takže poznáte, že zavařujete správně. Pokud víčko na zavařenině nekliká, máte tam vakuum a zavařenina vydrží i pár let . Sklenice i samostatná víčka se prodávají v sadách buď po třech, nebo po šesti, takže opravdu nebývá problem to nakombinovat a udělat si doma hezkou spižírnu na zimu.

Láhve s klipem

Šikovný skleněný láhve s uzávěrem přes patent. Pamatuju si, jak jsme v tom doma měli šťávu a hrozně se mi líbil ten mechanizmus, na kterém to pracovalo. Až se půjdete do Tescomy na láhve podívat, tak jsou dva druhy. Klasické hladké a pak naprosto dokonalé hranaté. Taky hodně rychle mizej.

Co dál k tomu

No a aby celý proces byl co nejpohodlnější, dá se do sady sehnat trychtýř pro snadný plnění. Má široký hrdlo a je odstupňovaný, aby přímo padl do sklenice a neklouzal. Na přednání směsky je šikovná naběračka naopak úzká s oválným profilem. V podstatě to pak pracuje na principu nálevky se zobáčkem. No a až budete mít hotovo, tak samozřejmě kleště na vysvobození vařících sklenic z hrnce.

Pro lepší orientaci co ve sklenicích máte a kdy jste to zpracovávali, tak jsou i visačky na láhve a polepky na sklenice. Jsou ve stejném chalupářském designu jako víčka od sklenic, takže to k sobě krásně pasuje. Ke všemu po sundání nálepek nezůstává na sklenicích zbytek lepidla, takže i tady je ušetřená práce.

Zavařování zdar !

Vaše blogerka Týna z prodejny Štěrboholy

Nahoru